Časté otázky

Na této stránce jsou uvedeny nejvíce opakované dotazy na téma brýlí a kontaktních čoček. Pokud byste odpověď na Váš problém nenašli kontaktujte nás. Obratem Vám rádi odpovíme.

Jsou lepší brýle s čočkami ze skla, nebo z plastu?

Naše dlouhodobé zkušenosti potvrzují, že je plastové čočky nabízejí více výhod. Plasty (zejména polykarbonát) jsou především velmi lehké, jsou pružné, bezpečnější. Dokonce nemalá část dnes nabízených brýlových obrub vyžaduje zábrus čoček z plastu. Sklo má proti plastu 2-3x větší hmotnost, je křehké – nebezpečné pro případné poranění oka střepem. Zvláště pak antireflexní úpravy jsou na plastových čočkách mnohem dokonalejší, než na sklech a nabízí další užitné hodnoty, jako protizamlžovací, či antistatickou funkci (CRIZAL, OPTIFOG).

Co je to antireflex?

Antireflex je povrchová úprava brýlové čočky, která činí povrch téměř nelesknoucí se. Pohled skrz brýle vybavené antireflexem, je jasnější, kontrastnější; nevnímáte přítomnost brýlových skel. Antireflexní úpravu doporučujeme do všech brýlí, na jakékoli použití. Zlepšuje kvalitu zobrazení za všech situací, zejména při práci s PC, při řízení auta, při práci v umělém osvětlení, apod. Vynikající praktické zkušenosti máme dlouhodobě s úpravami CRIZAL, které kromě antireflexní funkce nabízejí navíc ještě funkce antistatické, hydrofobní a oleofobní, které oceníte při snadném čistění povrchu.

Vydrží robustní obruby hrubé zacházení?

Nevydrží, jde čistě o pocitovou záležitost. Brýle jsou, jako jiné výrobky, více a méně kvalitní. Jejich kvalita je vyjádřena do jisté míry cenou. Avšak i ty nejkvalitnější brýle vyžadují určitý způsob manipulace a při nedodržení zásad správného zacházení, nebudou sloužit správně a dlouho. Každý zákazník, který si u nás brýle pořizuje, dostane podrobné poučení, jak s brýlemi správně zacházet a čeho se vyvarovat, aby brýle plnily správně svou funkci dlouhou dobu.

Jsou samozabarvovací brýlové čočky Transition vhodné i jako sluneční na řízení auta?

Pojem Transitions označuje brýlové čočky, reagující na přímé sluneční světlo – samozabarvovací. Není to pro řízení auta optimální volba. V autě (pokud nemáte kabriolet) nejste vystaven(a) přímému slunci a zabarvení skel se nemá čím aktivovat. K plnému zabarvení je potřeba přímé sluneční světlo. Na řízení auta však doporučujeme brýlové čočky Drivewear, či jiné polarizační čočky. Žhavá novinka jsou samozabarvovací čočky Xtractive, které jsou schopny zabarvení kolem 50% v autě, na přímém slunci cca 85% a v nezabarveném stavu cca 11%.

Může se nošením brýlí zrak dále zhoršovat?

Nošením brýlí se zrak zhoršit nemůže. Změny dioptrických hodnot jsou dány geneticky, nebo fyziologicky. Vnější vlivy na tyto změny nepůsobí.

Mám předepsány brýle se slabou korekcí. Je nutné je používat stále, nebo jen příležitostně?

Pokud situace nevyžaduje ostré vidění a Vám není nepříjemné vidět trochu rozmazaně, brýle používat nemusíte. To však neplatí při korigovaném astigmatismu! V takovém případě je nutné pro dokonalou funkci nosit brýle i se slabou korekcí pokud možno stále.

Uvažuji o pořízení multifokálních brýlí. Mám zároveň obavu, zda si na ně zvyknu.

Multifokální brýlové čočky nahrazují celkem troje brýle: Na dálku, na střední vzdálenost a na blízko. Jejich správné používání vyžaduje jistou dobu zácviku, a tato doba se může individuálně lišit. Od pár hodin do několika týdnů. Základními předpoklady správné funkce multifokálů jsou:

  • správné stanovení dpt hodnot korekce zraku
  • výběr kvalitní multifokální čočky
  • přesné vyměření a centrace polohy středů multifokální čočky
  • správné posazení a přizpůsobení brýlí na obličeji

Pokud jsou tyto předpoklady splněny, bude se Vám na nové multifokální brýle zvykat dobře a rychle. S výběrem vhodného typu multifokální čočky Vám rádi pomůžeme.

Můj známý mi doporučoval abych si do brýlí dal skla, plasty prý kazí oči, je to pravda?

Není. Rozdíly v optických vlastnostech skla a plastu sice existují, avšak lidským okem jsou nerozpotnatelné. Význam mají v přístrojích jako jsou fotoaparáty, dalekohledy, mikroskopy, apod. Zvolte brýlové čočky CRIZAL a budete zajisté spokojen.

Zakoupil jsem laciné sluneční brýle v drogerii. Mohu se spolehnout, že mají UV-filtr?

Jistý UV-filtr mít mohou, to je přirozená vlastnost materiálu zorníků (skel). Problém této sorty slunečních „brýlí“ spočívá v jejich celkové (ne)kvalitě a nemožnosti oprav. Pokud tyto brýle navíc zkreslují signální barvy (semafor) jejich používání za volantem je přímo hazard.

Jaké jsou nejlepší sluneční brýle pro řidiče?

Velmi kvalitní zobrazení nabízejí brýlové čočky s polarizací. Jsou nastavené tak, aby se Vám neleskla vodorovná plocha (silnice, kapota, pal.deska auta). V kombinaci s filtrem mordofialového světla (zvýraznění kontrastů) jsou k řízení auta ideální. Je možné je vyrobit i v dioptrickém provedení. Novinkou jsou brýlové čočky DRIVEWEAR, o kterých je zde na webu článek.

Jaký je postup při pořízení kontaktních čoček? Dosud jsem je nepoužíval.

Kontaktní čočky se neprodávají jako běžné zboží. Kontaktní čočka je v přímém kontaktu s oční rohovkou a očními víčky. Proto je naprosto nezbytné podstoupit vstupní vyšetření, které zahrnuje důkladnou prohlídku předního segmentu oka, změření hodnot zakřivení a průměru rohovky a stanovení správných dioptrických hodnot pro korekci zrakové vady. Následuje výběr vhodné kontaktní čočky a její aplikace. To, které kontaktní čočky budou konkrétně Vám vyhovovat, je možné s jistotou určit právě podle výsledků měření. Zájemce o kontaktní čočky je pečlivě zacvičen a důkladně poučen o způsobech aplikace a používání dané kontaktní čočky.

Kolik vlastně stojí kontaktní čočky?

Záleží na tom, jakým způsobem hodláte kontaktní čočky používat. Zda jako každodenní náhradu brýlí, nebo jako příležitostný doplněk. Nejrozšířenější typ kontaktních čoček – měsíční (30 použití)- stojí při každodenním používání cca 3.000,- Kč na půl roku, včetně roztoků.

Pracuji celý den u počítače, mohu používat kontaktní čočky?

Práce na počítači není kontraindikací pro kontaktní čočky. Může se však projevit „Syndrom suchého oka“, který v tomto případě vzniká nižší frekvencí mrkání, při soustředěném pohledu do monitoru a bývá umocněn klimatizovaným prostředím. Obdobné je to při sledování TV, či řízení auta. Pokud by Vás při práci s PC začaly pálit oči, použijte oční zvlhčovací kapky pro kontaktní čočky (např. Refresh, Hylocomod).

Je možné mít kontaktní čočky nasazené přes noc?

Většina druhů kontaktních čoček je určena pro běžné denní použití. Pokud však situace nedovoluje čočku z oka na noc vyjímat, je na trhu několik typů čoček určených pro kontinuální nošení. Používání těchto kontaktních čoček je však nutné předem konzultovat s optometristou a je třeba dbát zpřísněných opatření, především častější preventivní prohlídky předního segmentu oka.

Jak prokážu používání kontaktních čoček při řízení v případě policejní kontroly?

V řidičském oprávnění je potřeba mít vyznačený odpovídající „harmonizační kód“. Buď 01.02-kontaktní čočky; anebo 01.06-brýle, nebo kontaktní čočky. Při aplikaci kontaktních čoček od nás dostanete kartičku, která dokazuje, že používáte kontaktní čočky. Více by po Vás policisté chtít neměli.

Smím při nošení kontaktních čoček používat oční make-up?

Nejprve si nasaďte kontaktní čočky, poté nanášejte make-up. V případě používání sprejů zavřete oči po dobu výskytu aerosolu v okolí obličeje. Před odličováním nejprve čočky vyjměte.

Jak je to s nošením kontaktních čoček, když jsem alergik?

Můžete používat kontaktní čočky. V době, kdy dochází k alergické reakci na očích, je nutné počítat se zvýšenou citlivostí oka na přítomnost kontaktní čočky.

Jsou kontaktní čočky také hrazeny zdravotní pojišťovnou?

Ano, pouze však pro refrakční vady od +- 10 dpt. Nebo v případech anizometropie (rozdílné korekci mezi pravým a levým okem) nad 3,0 dpt. Dále je možné hradit tvrdé kont. Čočky v případech keratokonu.

Lze použít kontaktní čočky na plavání a do sauny?

Kontaktní čočky by neměly přijít do styku s vodou. Je zde riziko zanesení kontaktní čočky bakteriemi, nebo prvoky, ve vodě se vyskytujícími. V případě nutnosti použijte jednodenní kontaktní čočky, které po plavání zahodíte. S kontaktními čočkami nelze otevírat oči pod vodou, hrozí odplavení čočky z povrchu oka. Naopak dá se doporučit použití plaveckých brýlí s dioptrickou korekcí. Do sauny kont. čočky nepoužívejte.

Lze se s kontaktními čočkami potápět v moři?

Platí stejná rizika, jako u předchozího dotazu. I v kombinaci s potápěčskou maskou používejte výhradně jednodenní kontaktní čočky.

Které kontaktní čočky jsou nejlepší?

Nelze jednoznačně říci, které jsou obecně nejlepší. Každému nositeli mohou vyhovovat jiné, je to velice individuální. Volba správných kontaktních čoček se proto provádí ve spolupráci s optometristou až po zjištění parametrů Vaší rohovky a konzultaci, jakým způsobem a v jakém prostředí budou čočky používány.

Ve 2. polovině dne mě začíná kontaktní čočka v oku dráždit. Čím je to způsobeno a co lze proti tomu dělat?

Měkké kontaktní čočky obsahují určité procento vody. Vlivem prostředí, či složení slz část vodné složky během nošení ztrácí, což se projeví nepříjemným pocitem suchého oka. Tento nepříjemný pocit snadno odstraníte použitím zvlhčujících kapek přímo do oka s kontaktní čočkou. Kapky Refresh, nebo Hylocomod.

Proč se často uvádí, že se musí do optiky na aplikaci, když čočky lze koupit na internetu?

Jakým způsobem si kontaktní čočky pořídíte je jen na vás. Mějte však na paměti, že kontaktní čočky nejsou běžné zboží a ve většině civilizovaného světa (včetně USA)  je jejich prodej regulovaný a bez předpisu je nekoupíte. Má to svůj důvod. Bez aplikace zákazník nemá šanci poznat jaké čočky mu budou vyhovovat. Přečtěte si, prosím sekci kontaktní čočky zde na stránkách, naleznete tam vysvětlení proč je nutné podstoupit aplikaci a docházet na preventivní kontroly.